Ekonomi

Hatay’da Yaşanan Deprem Sonrası Ayakkabıcılar Usta Bulmakta Zorlandı

Hatay’ın depremin vurduğu Reyhanlı ilçesinde ayakkabı üretimi yapan esnaf bin TL yevmiye ile çalıştıracak usta bulamayınca eski günlere dönmek için destek bekliyor.

Depremin vurduğu Hatay’ın ayakkabıcılar, büyük felaketin ardından Antakya ilçesinde hurdaya dönen ekmek teknelerini Reyhanlı ilçesine taşıdı. Antakya ilçesine yaklaşık 50 kilometre uzaklıkta bulunan Reyhanlı Sanayi Sitesinde yeniden üretime başlayan imalatçıların en büyük sorunu ulaşımın zorluğundan dolayı çalışacak usta bulamamak. Bin TL yevmiyeden ödün veren üreticiler usta bulamayınca çareyi ya kepenkleri açmamakta ya da makineleri kendileri devralmakta buldu. Depremden önce ülkedeki erkek ayakkabı üretiminin yüzde 40’ını elinde bulunduran üreticiler, bugünlerde usta bulamadıkları için üretmekte zorlanıyor. Üreticiler eski günlerine dönebilmek için Antakya ilçesinde sanayi sitesi tahsis edilmesini ve mali takviyelerin artmasını bekliyor.

“Bazı şubelerde harcırah bin TL kabul etmeyenler var”

Antakya ilçesinde 9 yıldır ayakkabı üretimi yapan Mehmet Açıkel, bin TL’lik günlük ücreti kabul etmeyen ustalar olduğunu belirtti. Bulunduğumuz Reyhanlı ilçesi Antakya’ya yaklaşık 50 kilometre uzaklıkta ve onun için ulaşım sancısı var. Bu felaketi atlatamadık. Depremden önce 400-500 TL olan günlük ücretler şimdi 750-bin TL idi. Bazı şubelerde harcırah bin TL. Kabul etmeyenler var” dedi.

“Şu anda 2 bin işçi bu sitede rahatlıkla iş bulabiliyor”

Reyhanlı ilçesindeki sanayi sitesinde çalışmak isteyen 2 bin kişinin rahatlıkla iş bulabileceğini dile getiren Açıkel, “Biz zam yaptıkça fiyatı artırıyoruz. Ayakkabı fiyatı yükselince satış yapamıyoruz. Zor günlerden geçiyoruz. Şu anda bu sitede bin iki bin işçi rahat iş buluyor bana yeter. Bırakın çalışayım. İnsanımız masa başında oturup para kazanmak istiyor. O da şu anda mümkün değil. Antakya ihtiyacın yüzde 40’ını karşıladı. Şu anda bin çift üretirken 100-150 çift üretebiliyorum” dedi.

“Eski halimize dönebilmek için önce Rabbimizin sonra da devletimizin takviye etmesini bekliyoruz”

Ayakkabı üreticisi Züheyir Koyun, deprem öncesi günlere dönebilmek için devletten destek beklediklerini ifade ederek, “Yeniden üretime başlamak istiyoruz ama bu günlerde maddi sıkıntımız çok. Takviye için bütün bankalara başvurduk. Eski halimize dönebilmek için önce Rabbimizin sonra devletimizin desteğini bekliyoruz. Hayır. Burayı konuştuk, ulaşım yükü olduğu için esnaf da işçi de sıkıntılı.

“Devletimizden istediğimiz Antakya’da bize şantiye yapmalarını istiyoruz”

Ayakkabıcı Ahmet Keleş, Antakya ilçesinde kurulacak kunduracı sitesiyle birçok sorunun aşılacağını belirterek, “Antakya’da ayakkabı yapıyorduk. Bir sarsıntı olunca sıradan insan kendi derdine düştü. Devletimiz sayesinde geçici olarak Reyhanlı’ya yer verdiler. Buraya geldik, yerleştik. Devletimizden istediğimiz Antakya’da bizim için bir site yapmalarını istiyoruz. Bize bir site vermelerini istiyoruz. Böyle bir şey olursa bizim için çok güzel olur. Bu site olursa bütün esnafı tek çatı altında toplarız. Deprem öncesi 10-20 işçi bir esnafla çalışsın istiyoruz” diye konuştu. – HATAY

bozovahaber.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu